W środowisku głównie informatycznym pojęcie bazy danych nie stanowi żadnej tajemnicy oraz zagadki. Jednakże, gdy z tym terminem spotyka się laik, osoba niekoniecznie związana ze środowiskiem informatycznym, może zrodzić się pytanie czym te bazy są i jaką pełnią funkcję.

Czym są bazy danych?

Bazy danych to nic innego, jak zbiór informacji (czyli danych) zapisanych zgodnie z zasadami odgórnie określonymi. Jeśli chcemy być dokładni, możemy powiedzieć, że chodzi o dane cyfrowe. Takie bazy obsługiwane są przez odpowiednio przygotowane do tego programy, które określane są mianem systemów zarządzania bazami danych (DBMS – database management system). Pojęcie baz danych znane jest od lat 60 ubiegłego wieku, więc nie jest to wcale nowinka informatyczna, a wiedza wykorzystywana od lat.

Rodzaje baz danych

Bazy danych możemy podzielić na kilka kategorii. Dzieli się je ze względu na struktury organizacji danych, z których korzystają.
Mamy więc:
bazy proste
– hierarchiczne
Na przykład baza IMS (Information Management System), którą opracował IBM.
– kartotekowe
Każda tablica ma miano oddzielnego dokumentu i nie współpracuje z innymi tablicami. Baza danych tego rodzaju wykorzystywana jest przy książkach telefonicznych, spisach wszelakiego rodzaju, książkach kucharskich i tak dalej.
bazy złożone
– temporalne
Odmiana baz relacyjnych. Można z niej wyciągać historię poprzez wykorzystanie operatorów algebry relacyjnej.
– obiektowe
Dane przechowuje się w strukturach obiektowych, czyli inaczej klasach. Ten konkretny rodzaj był hitem lat 90, lecz dziś już rzadko się z tej bazy danych korzysta.
– relacyjno-obiektowe
Dzięki nim można manipulować danymi, które są zestawem obiektów, jednakże mają bazę relacyjną w postaci wewnętrznego mechanizmu przechowywania danych.
– strumieniowe
– relacyjne
Jak nazwa wskazuje, tabele danych współpracują ze sobą, czyli są w relacji. Takie bazy mają wewnętrzne języki programowania, a zazwyczaj wykorzystuje się SQL do pracowania na danych. Jest kilka podstawowych zasad pracy na bazach relacyjnych:
1. Dane oparte są na prostych typach
2. Wykorzystuje się do przedstawienia danych dwuwymiarowych tabel (relacji). Relacja zawiera zero lub więcej wierszy.
3. Możliwe jest porównywanie i zestawianie danych, kiedy się już je wprowadzi.
4. Wszystkie czynności należy wykonywać w oparciu o algebrę relacji.
5. Kluczem podstawowym określa się kolumny, które są niepowtarzalne w granicach tabeli.
– nierelacyjne (NoSQL)
Dane przechowuje się w listach par obiektów, w których nie ma żadnych powiązań relacyjnych między obiektami, które się przechowuje. Czasem tego terminu określa się szerokie pojęcie wszelkich struktur danych, które nie posiadają tabel oraz relacji.
Najczęściej współcześnie używaną strukturą, jest ta relacyjna.

Wiedza o bazach danych i ich rodzajach z pewnością przyda się każdej osobie, która związana jest ze środowiskiem informatycznym, lecz jako laik również warto się dokształcić w tym temacie, ponieważ faktem jest to, że najlepiej wiedzieć jak najwięcej o otaczających nas technologiach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here