MLM to prężnie rozwijający się model biznesowy. Znany jest także pod nazwą marketingu wielopoziomowego czy sieciowego. Przez niektóre osoby jest także mylnie nazywany piramidą finansową. Nazwa MLM jest skrótem od angielskiej nazwy multi level marketing.

Marketing, który występuje w nazwie odnosi się do tego, że mamy w tym modelu biznesowym do czynienia z jakimś towarem lub usługą i dostarczamy go osobom będącym potencjalnie osobami zainteresowanymi tego typu produktami.

Drugi człon nazwy, czyli sieć, lub wielopoziomowość odnosi się z kolei do tego, że cała sieć dystrybucji danego towaru składa się z wielu poziomów a każdy poziom charakteryzuje się określoną wysokością wynagrodzenia. Możliwe jest oczywiście stałe wspinanie się po poszczególnych szczeblach i pięcie się w górę, po to by móc cieszyć się większymi zarobkami.

Ta metoda zarabiania pieniędzy przyciąga do siebie osoby zainteresowane obiecując im elastyczny czas pracy, efekty zależne od zaangażowania, możliwość zdobycia atrakcyjnych profitów czy zniżek na sprzedawane produkty. Oczywiście wszystkie te obietnice są prawdą. Ale marketing sieciowy nie jest formą zarabiania dobrą dla każdego i jak wszystkie biznesy, także i tu, należy znać możliwe wady.

Do niewątpliwych zalet należy niski próg wejścia. Osoba, która przystępuje do sieci sprzedaży często nie musi ponosić żadnych kosztów lub jest on minimalny. Niektóre sieci wymagają od swoich sprzedawców tego, aby same również kupowały i korzystały z produktów, które sprzedają. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie. Zdecydowanie łatwiej jest bowiem sprzedawać komuś towar lub usługę, z której samemu się korzysta i jest się z niej zadowolonym. Zdecydowanie łatwiej jest wtedy odpowiedzieć na różnego rodzaju pytania, jakie mogą mieć potencjalni klienci.

Kolejną wspomnianą zaletą jest elastyczny czas pracy. Wiele osób zajmuje się na początku marketingiem sieciowym jako możliwością dodatkowego zarobku. Jest on także chętnie wykorzystywane przez młode matki, które ze względu na opiekę nad dzieckiem rezygnują z pracy, ale mają częsty kontakt z innymi matkami, więc przy okazji mogą oferować im pomocne produkty.

Ogromną zaletą jest możliwość budowania własnej sieci sprzedawców. Każda osoba, która wejdzie w ten biznes z naszego polecenia będzie generowała także nasz dochód. To chyba najbardziej atrakcyjny element tego biznesu. Im więcej osób zaprosimy do struktury oraz im lepiej będą one sobie radzić tym większe będą nasze zarobki. Można tu liczyć na wsparcie swoich liderów oraz na szkolenia przeprowadzane przez sieć.

Wadą, która wydaje się być najważniejsza jest konieczność bardzo dużego zaangażowania się w swoją pracę i duża doza cierpliwości. Zanim osiągnie się pierwsze zarobki lub zanim będą one na satysfakcjonującym poziomie może minąć sporo czasu. Przez to wiele osób rezygnuje z tego dość szybko.

Wiele osób narzeka także na to, że spora część z wypracowanych przez nie pieniędzy idzie na wynagrodzenia dla osób postawionych wyżej w strukturze. Ale na tym polega ten model. I z pewnością nie każdy będzie czuł się w takim biznesie dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here