Co roku wiele młodych osób staje przed trudną decyzją – jaki kierunek studiów wybrać? Można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z ważniejszych decyzji podejmowanych w naszym życiu. To, jakie studia skończymy najprawdopodobniej w przyszłości zwiąże nas z konkretnym zawodem. Oczywiście zdarza się, że ludzie pracują w zupełnie innych branżach. Jednak z reguły osoba kończąca liceum lub technikum wybiera studia właśnie pod kątem swojej przyszłej pracy. Uczelnie z roku na rok rozszerzają swoje portfolio, tak aby zdobyć jak najwięcej studentów. Część kierunków z roku na rok traci na zainteresowaniu, co w niedalekiej przyszłości może powodować spore problemy oraz wymieranie niektórych zawodów. Są jednak kierunki, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a dostanie się na nie nie zawsze jest prostą sprawą.
Na pierwszym miejscu możemy, a nawet musimy, wymienić informatykę. W czasach ciągłego rozwoju nowoczesnych technologii zawód informatyka czy programisty jest niezwykle pożądany. Pracy zdecydowanie nie brakuje, a firmy już teraz muszą walczyć między sobą o pracowników. Przekłada się to również na zarobki, które w tej branży są bardzo wysokie. Czego właściwie uczą nas studia informatyczne? Niestety nadal jest to dużo teorii, która nie jest zbyt lubiana przez studentów. W ostatecznym rozrachunku okazuje się też być nie do końca przydatna w przyszłej pracy. Pracodawcę rzadko interesuje fakt, iż ktoś wiem czym w teorii jest programowanie liniowe. Nie mniej jednak każdy kierunek studiów najczęściej bazuje na teorii, więc w przypadku informatyki również nie da się tego uniknąć. Mimo wszystko taki sposób nauczania nie zniechęca ogromnej ilości chętnych, którzy co roku próbują zdobyć upragniony indeks na kierunku Informatyka.
W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się logistyka. Jest to pojęcie często nierozumiane przez absolwentów szkół wyższych, co może prowadzić do mylnego wyobrażenia o tym kierunku. Logistyka to przepływ towaru w obrębie przedsiębiorstwa od momentu pozyskania zamówienia do jego wydania klientowi. Towarzyszy temu wszystkiemu przepływ informacji. Logistycy mogą pracować głównie w firmach produkcyjnych czy transportowych. Rozwój gospodarczy sprzyja powstawaniu nowych firm oraz napływu przedsiębiorców z zagranicy, którzy chcą u nas prowadzić swój biznes. Tym samym nie brak miejsc pracy dla logistyków. Również zarobki na tym odpowiedzialnym stanowisku należą do całkiem wysokich. Same studia to połączenie matematyki, informatyki i ekonomii. Przyszli logistycy muszą świetnie łączyć wiedzę z wielu dziedzin.
Na polskich uczelniach od lat sporym zainteresowaniem cieszy się również psychologia oraz medycyna. Pierwszy z tych kierunków to studia typowo humanistyczne, na które decyduje się sporo absolwentek. Od psychologów oczekuje się sporej empatii i zrozumienia drugiego człowieka. Natomiast medycyna od lat uznawana jest za bardzo ciężki kierunek studiów. Problemy pojawiają się już w momencie dostania się na uczelnię, bowiem wymagania dla przyszłych lekarzy są wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here