Już w szkole średniej wszyscy ciągle zadają nam pytania co chcemy i co będziemy robić w życiu jeśli chodzi o prace. Często jest tak, że odpowiedzi na te dwa pytanie są bardzo odmienne. Z jednej strony chcemy być artystami, muzykami lub prowadzić własne biznesy, ale z drugiej strony wiadomo, że dentysta czy kardiolog są o wiele bardziej opłacalnymi zawodami. Często bywa też tak, że kompletnie nie mamy pojęcia co ze sobą zrobić i na jaki kierunek studiów się zapisać. Wszystkim się wydaje, że człowiek mając osiemnaście lat ma w głowie plan na całe swoje dorosłe życie i oczekują od niego jasnych deklaracji. Jeśli jednak znajdujemy się w tym nielicznym gronie szczęśliwców co to już od najmłodszych lat wiedzieli, że będą lekarzami czy naukowcami czas na wybór uczelni o odpowiednim poziomie nauczania i renomie, dzięki której pokazując dyplom dostaniemy się do każdej pracy.

Sumiennie pracując na dobre oceny przez całą średnią szkołę i zdając maturę z dużą ilością punktów możemy sobie wypracować dobry start na wyższą uczelnie. Powszechnie wiadomo, że im lepsze oceny, dodatkowe zajęcia i im wyższy wynik na egzaminie dojrzałości tym więcej punktów otrzymanych podczas rekrutacji na studia. Gdy już podejmiemy decyzje w jakim mieście i w jakiej szkole chcemy kontynuować naszą naukę, oraz uda nam się do niej dostać czas na przeszukiwanie rynku pracy w poszukiwaniu najlepszego dla nas stażu. Oczywiście nie na wszystkich kierunkach jest to wymagane, ale w większości przypadków jest to obowiązkowe.

Przeczytaj też: http://www.nsik.com.pl/jak-zdobyc-pierwsze-doswiadczenie-zawodowe/

Jak dostać się na staż?

I tu powstaje pierwsze poważne pytanie jak dostać się na staż jeśli nigdy w życiu tego nie robiliśmy? Naszym pierwszym krokiem powinno być zorientowanie się na uczelni. Pierwsze kroki należy skierować do dziekanatu lub sprawdzić ogólnodostępną tablicę ogłoszeń, która powinna znajdować się prawdopodobnie na każdej uczelni. Bardzo wiele zakładów pracy właśnie tam się ogłasza ponieważ jest to najszybsza droga do pozyskania darmowych stażystów. Jeśli tam nie znajdziemy nic co by nas interesowało lub pasowało do naszego profilu naukowego warto przeszukać internet i zapoznać się z ofertami odpowiadających nam firm. Wiele z nich oferuje staże płatne co zawsze wychodzi na plus szczególnie jeśli musimy sami się utrzymać na studiach. Trzecią opcją jest roznoszenie swojego podania bezpośrednio po interesujących nas zakładach pracy czy korporacjach. Bardzo często takie miejsca nigdzie się nie ogłosiły a bezpośredni kontakt z potencjalnym przyszłym stażystą jest dla pracodawcy odpowiedniejszy i zadziała na naszą korzyść. W większości firm na sto procent nie będziemy mieli możliwości spotkania się z osobą decydującą o naszym zatrudnieniu, ale nie powinniśmy się tym zrażać. Pozostawiając nasze dokumenty na recepcji czy u pani sekretarki możemy być pewni, że dotrą one do osoby zajmującej się rekrutacją i pozostaje nam czekać na odpowiedź.

Świeżo upieczeni studenci często zadają sobie pytanie dlaczego w ogóle mają szukać stażu czy dlaczego warto pracować na studiach? Przecież nauka, wykłady i ćwiczenia i tak zabierają im prawie cały czas z całego dnia oraz często i nocy. Odpowiedź jest bardzo prosta, lecz dla wielu nie zawsze oczywista. Pracodawcy szukają do pracy ludzi, którzy nie istnieją. Nowy pracownik ma być młody, świeżo po studiach, ambitny, pracowity i najlepiej mieć dwadzieścia lat doświadczenia w branży ( no i chyba być kosmitą? ). Takich ludzi zwyczajnie nie ma, więc jeśli prezes firmy czy właściciel salonu fryzjerskiego ma na stole dziesięć podań o pracę a tylko dwoje z kandydatów ma odbyty staż to wybór jest prosty. Nie bez powodu kiedy po raz pierwszy wsiadamy do samochodu z instruktorem, on zadaje nam pytanie czy już kiedykolwiek siedzieliśmy za kierownicą? Nawet w takiej sprawie nasz nauczyciel tak jak pracodawca chce wiedzieć na jakim poziomie jesteśmy jeśli chodzi o naszą praktykę.

Jeśli kompletnie nie interesują nas bezpłatne staże a mamy dość czasu na normalną pracę na przykład weekendami, ponieważ nasze studia nie są aż tak wymagające możemy pokusić się o wysyłanie i roznoszenie cv na normalne stanowiska. Jeśli musimy sami się utrzymywać lub nasi rodzice nie są wstanie wysyłać nam wystarczającej kwoty pieniędzy będzie to najlepsza opcja. Zasada w pozyskaniu pracy jest taka sama jak w przypadku starania się o staż. Ogłoszeń szukamy na uczelni, w internecie lub sami roznosimy cv po miejscach, które nam odpowiadają. Warto też zapytać kolegów i koleżanki czy nie słyszeli o jakimś dodatkowym zajęciu lub czy u nich w pracy przypadkiem nie poszukują kogoś do pomocy. Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze i najszybsze.

Należy pamiętać, że po skończeniu studiów będzie nam o wiele łatwiej znaleźć satysfakcjonującą nas i dobrze płatną pracę gdy w cv pod nazwą uczelni znajdzie się doświadczenie zawodowe oraz odbyte staże.

Kiedy już wiecie jak zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe pozostaje tylko dorzucić do tego sporą dawkę odwagi, dyscypliny, pasji we wszystkim co robicie, samozaparcia i cały dorosły świat stoi przed wami otworem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here