Pozycjonowanie witryny internetowej jest długim procesem, który wymaga cierpliwości oraz wiedzy z zakresu optymalizacji stron pod kątem SEO. Okazuje się, że duża część właścicieli stron WWW decyduje się na samodzielne działania związane z pozycjonowaniem.

Zadajesz sobie pytanie czy warto pozycjonować? W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest pozycjonowanie, jakie są zagrożenia i korzyści samodzielnych działań SEO.

Na czym polega pozycjonowanie strony WWW?

Pozycjonowanie jest zbiorem działań, które wpływają korzystnie na wyświetlanie się strony na wysokiej pozycji w rankingu wyników wyszukiwania. 

Działania te mają na celu zwiększenie świadomości witryny wśród odbiorców. Pamiętaj jednak, że dotyczą one wyłącznie organicznych wyników wyszukiwania, więc nie szukaj ich w płatnych reklamach czy innych podobnych technikach SEO.

Działania pozycjonujące stronę WWW zawierają:

 • odpowiedni dobór słów kluczowych,
 • optymalizację strony pod kątem technicznym,
 • pozyskiwanie linków zewnętrznych,
 • tworzenie wartościowych treści.

Jakie korzyści oraz zagrożenia wiążą się z samodzielnym pozycjonowaniem strony?

Zagrożenia samodzielnych działań SEO:

 • możliwość wdrożenia nieświadomie działań Black Hat SEO,
 • brak stałej pomocy doświadczonych ekspertów SEO,
 • trudności z wdrażaniem niektórych zmian na stronie z powodu braku wystarczającej wiedzy,
 • żmudne oczekiwanie na pozytywne efekty pracy.

Korzyści samodzielnych działań SEO:

 • samodzielna nauka z zakresu HTML i CSS,
 • poznanie i zrozumienie systemu CMS,
 • brak kosztów związanych z wynajęciem agencji SEO,
 • ograniczenie wydatków na poszczególne działania SEO.

Kiedy warto samodzielnie pozycjonować stronę internetową?

Jeśli prowadzisz małą firmę lub jesteś dopiero raczkującym sklepem internetowym, samodzielne pozycjonowanie witryny sprawdzi się wyśmienicie. Jest to najczęściej okres, w którym właściciel strony nie posiada zbyt dużego budżetu na działania SEO. 

Małe firmy nie mają aż tak skomplikowanych stron jak te duże. Okazuje się więc, że w tym przypadku samodzielne pozycjonowanie jest prostszym procesem, dlatego warto pomyśleć o tym działaniu, opartym na optymalizacji strony pod kątem technicznym oraz tworzeniu wartościowych treści. Jeśli Twoja witryna ma niską konkurencyjność, spokojnie możesz podjąć się samodzielnych działań SEO.

Podsumowanie

Niestety brak doświadczenia w pozycjonowaniu znacznie utrudnia wdrożenie skutecznych działań SEO na stronie. Jako właściciel możesz starać się metodą prób i błędów wspiąć się na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednak pamiętaj, że samodzielne pozycjonowanie strony internetowej ma jakikolwiek sens wyłącznie wtedy, kiedy właściciel posiada odpowiednią wiedzę na ten temat. W przeciwnym wypadku działania SEO mogą okazać się wyłącznie zwykłym marnowaniem czasu.

Wdrażanie zmian bez doświadczenia i kompetencji z zakresu SEO sprawia, że zwiększa się ryzyko stosowania nieetycznych technik, przez co witryna naraża się na spadek w rankingu wyników wyszukiwania. Dlatego warto pozyskać odpowiednią wiedzę z zakresu pozycjonowania, w czym może Ci pomóc dobra agencja SEO!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here