Internet jest niezwykle szerokim obszarem obejmującym praktycznie wszystkie dziedziny życia. W sieci znajdzie się mnóstwo informacji, w tym również danych o potencjalnych klientach. Kiedy zakładamy firmę, powinniśmy zadbać o odpowiednią reklamę i promocję – zarówno stacjonarnie, jak i w świecie online. W dzisiejszych czasach konsumenci stawiają na komfort zakupów w Internecie. Ponadto nie tylko wybory zakupowe naszych potencjalnych klientów są dla nas wskazówką. Cała aktywność w Internecie, począwszy od oglądanych reklam, a skończywszy na aktywności w mediach społecznościowych, to niezwykle istotne informacje. Wszystkie dane są zbierane i rejestrowane, dlatego, chcąc założyć dobrze prosperującą firmę, warto o nich pamiętać.

Dzisiaj ogromnym ułatwieniem w zbieraniu i rejestrowaniu danych jest marketing automation. To proces polegający na zwiększaniu efektywności kampanii promocyjnych za pomocą automatyzacji pewnych działań marketingowych. Otóż dane o potencjalnych klientach są automatycznie zbierane i poddawane przetwarzaniu. Nie trzeba już zatem dokonywać ręcznego wprowadzania informacji, przez co zyskuje się dużo więcej czasu na prowadzenie innych działań. Kolejną czynnością automatycznego marketingu jest identyfikacja potencjalnych konsumentów naszej marki, którą dokonuje się po uprzedniej analizie zebranych danych, między innymi czynników demograficznych czy aktywności podejmowanej przez użytkowników na stronach internetowych. Następnie oprogramowanie do automatyzacji kieruje spersonalizowaną ofertę do konkretnego konsumenta (naszego potencjalnego klienta).

Podstawowymi funkcjami marketing automation są: monitoring aktywności użytkowników w Internecie (rejestracja wszelkich danych), selekcja tych internautów ze względu na określone czynniki, a także przygotowywanie list e-mailingowych oraz tworzenie i wysyłanie newsletterów.

Warto zaznaczyć, iż marketing automation to odpowiedź na zmiany w zachowaniu konsumentów. Jak było już wcześniej wspomniane, konsumenci chętnie korzystają z Internetu. Służy im on zarówno do podtrzymywania relacji towarzyskich, jak i z pewnością do zdobywania wielu informacji. Warto pamiętać, iż internauci posługują się przeróżnymi urządzeniami, co w kontekście pozyskiwania klientów ma istotne znaczenia. Dzięki Internetowi wszystko zaczęło się zmieniać – forma aktywności konsumentów, czas, który przeznaczają chociażby na robienie zakupów, a w końcu zmieniły się również urządzenia, z których korzystają. Automatyczny marketing powstał po to, by lepiej to wszystko przeanalizować oraz wykorzystać szansę, jaką daje nam Internet. Przede wszystkim, my jako firma, oszczędzamy czas oraz pieniądze. Nasza oferta bowiem nie trafi do szerokiego grona odbiorców, z których prawdopodobnie niewielka część skorzysta z naszych usług. Działania podejmowane przez marketing automation sprawiają, iż nasza oferta trafia do potencjalnych konsumentów, gdzie istnieje dużo większe prawdopodobieństwo zakupu produktu lub usługi. Automatyczny marketing to zatem szansa dla każdego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here