Programowanie jest umiejętnością, którą coraz więcej ludzi chce zdobyć. Nie bez powodu, gdyż znajomość języków programowania i umiejętność ich wykorzystania w praktyce niesie ze sobą bardzo dużo korzyści w naszym ciągle rozwijającym się pod kątem technologii świecie. Istnieją dziesiątki języków programowania, jednakże kilka z nich przoduje w ofertach pracy. Są to Java, C++, C, C#, Python i wiele innych. Branża programowania kusi dużymi zarobkami i szybkim awansem, by jednak znaleźć taką pracę, należy poświęcić wiele godzin na intensywną naukę.
Niezależnie od tego, jaki język wybierzemy na początek, podstawy programowania wszędzie będą podobne. Na początku zaczniemy od prostych aplikacji wyświetlanych w konsoli, które to będą obsługiwać wyjście (czyli wyświetlanie tekstu na ekranie) oraz wejście (wpisywanie tekstu poprzez klawiaturę). Nieodłączne będzie opanowanie rodzajów zmiennych dostępnych w danym języku. Zazwyczaj będą to zmienne typu liczbowego (stało- lub zmiennoprzecinkowe), a także typ logiczny (prawda/fałsz), jak również typy związane z łańcuchami znaków i samych pojedynczych znaków. Warto będzie nauczyć się, kiedy należy używać danego typu, by nasz kod był optymalny i już od początku uczyć się dobrych nawyków. Nie ma sensu używać typów przeznaczonych dla bardzo dużych liczb na przykład dla liczenia średniej ocen. Wśród podstaw jest również nauka wczytywania danych do zmiennych, zarówno przez nas w czasie pisania kodu, jak i poprzez wejście (na przykład, możemy napisać program, który poprosi użytkownika o podanie dwóch liczb, zamieści je w odpowiednich zmiennych liczbowych i doda – na etapie pisanie kodu nie będziemy znali tych liczb). Zapoznajmy się z różnego rodzaju operatorami – znakami, które odpowiadają za operacje arytmetyczne, podstawianie danych do zmiennych, ich zwiększanie i zmniejszanie itp.
Bardzo ważnym elementem podstaw są pętle. Zasadniczo wyróżnia się trzy typy pętli: for, while, do while. Chcąc być dobrym programistą, należy nauczyć się, kiedy i jak stosować odpowiednią pętlę. Gdy już to opanujemy, przejdźmy do tablic i list, które pozwalają przechowywać duże ilości danych i ułatwiają prace nad programem, chociaż w pierwszej chwili zrozumienie ich może być kłopotliwe. W międzyczasie warto poznać środowisko pracy – zorientować się, jakich narzędzi używają programiści: dla C++ będzie to Visual Studio, dla Javy płatny, ale przyjemny w korzystaniu Intelij, a wszyscy wokół, niezależnie od języka, z pewnością używają GitHuba – platformy do dzielenia się kodem, na którym można również budować swojego rodzaju portfolio. Gdy będziemy już czuć się jak ryba w wodzie z pętlami, zmiennymi i tabelami, zainteresujmy się programowaniem obiektowym. To nieco wyższa szkoła jazdy, ale w przodujących językach programowania bez tego ani rusz!
W programowaniu, a w szczególności jego nauce, najważniejsza jest praktyka. Mając do dyspozycji Internet i wiele fachowych książek dostępnych w księgarniach, ćwiczmy jak najwięcej. Każdy program, nawet najmniejszy, to kolejny element naszej nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here