Przygotowanie, nadanie oraz transport przesyłki paletowanej jest szczególnie wymagający. Wynika to zarówno z gabarytów takich przesyłek, sposobu i stopnia ich stabilizacji, jak i rodzaju znajdujących się na palecie towarów. Aby mieć pewność, że przesyłka dotrze na miejsce bezpiecznie i bez problemu, warto zdać się na pomoc profesjonalnej firmy transportowej oraz dołożyć starań na etapie przygotowania przesyłki. Poniżej poświęcam temu tematowi więcej miejsca oraz wskazujemy jak krok po kroku zabezpieczyć towar paletowany.

Przesyłka paletowana – bezpieczna i łatwa w transporcie 

Przygotowanie przesyłki paletowanej warto rozpocząć od samego wyboru palety. Masz możliwość skorzystania z palet drewnianych (stosowanych częściej) i plastikowych (mniej popularnych). Te ostatnie nadają się idealnie do przesyłek wymagających – na przykład chemikaliów, farb, emalii. Ważny jest także rozmiar palety, który powinien odpowiadać normom europejskim (europalety). 

Na powierzchni palety należy umieścić transportowany towar lub towary. Jeśli jest ich większa ilość – warto układać je w odpowiedniej kolejności. Na spodzie powinny znaleźć się towary większych rozmiarów, a towary mniejsze – na warstwach wyższych. Ponadto należy upewnić się, że poza obręb europalety nie wystają żadne elementy ani części zapakowanych towarów. 

Po ułożeniu ostatniej warstwy, paletę należy zafoliować, korzystając z wytrzymałego stretchu. Polecamy owinąć całość kilkoma warstwami folii, stabilizując ułożenie wszystkich towarów. Folia będzie zabezpieczeniem przesyłki przed „rozsypaniem” się w trakcie transportu, a także pomoże utrzymać ją w niezmienionym położeniu przez cały czas podróży. 

Niektórzy decydują się także na korzystanie ze specjalnych wypełnień w czasie pakowania przesyłek paletowanych. Nie są one obowiązkowe i nie zawsze okazują się przydatne w przypadku palet. Warto pamiętać, że równie zadowalające rezultaty możesz uzyskać odpowiednio ostrożnie i precyzyjnie układając na sobie towary, bez konieczności wypychania powstałej między nimi pustej przestrzeni. 

Przesyłka paletowana – oraz jak ją nadać 

Odnalezienie firmy kurierskiej, gotowej podjąć się transportu przesyłki paletowej, nie powinno być szczególnie trudne. Przed zamówieniem konkretnej usługi należy dokładnie zmierzyć oraz zważyć przygotowaną przesyłkę. Informacje te będą podstawą do wyceny kosztu usługi transportu. Jeśli interesuje Cię oferta znanych firm – DPD, UPS lub DHL zamów kuriera korzystając z prostego systemu internetowego. Możesz także skorzystać z pomocy lokalnych firm kurierskich, szczególnie jeśli chodzi o transport w obrębie granic naszego kraju. 

Wysyłka paczki pastowanej za granicę kraju lub poza granice Unii Europejskiej jest bardziej wymagająca. Konieczne jest uprzednie przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, na podstawie których zostanie dodana odprawa celna. Usługa tak będzie dodatkowo droższa, a w przypadku transportu transkontynentalnego (z wykorzystaniem dróg wodnych, powietrznych i lądowych), cena może znacząco wzrosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here