Informatyka jest bardzo rozbudowaną gałęzią wiedzy, dlatego informatycy stale muszą się szkolić z coraz nowszych oprogramowań i urządzeń. Jednak jest to bardzo opłacalny kierunek, dlatego tak wiele osób uczy się właśnie w tym kierunku. Dodatkowo jest to praca lekka, zatem nie wymaga predyspozycji fizycznych.
Jednym z podstawowych pojęć, które obowiązują w informatyce to relacyjne bazy danych. Każdy informatyk na początku swojej przygody z nauką informatyczną zapoznaje się z tym pojęciem.
Relacyjne bazy danych to nic innego jak pewien zbiór zapisanych danych ale w odpowiednim formacie, dzięki czemu później istnieje możliwość odzyskać i odczytać te dane. W zależności od zastosowania dane mogą być zapisywane na wiele sposobów. Jednak sposób, w jaki zapiszemy te dane będzie miało bezpośredni wpływ na późniejszy odczyt, usunięcie czy możliwość wprowadzania zmian do tego zapisu. Dlatego jest to ważne.
Na początku nauki relacyjne bazy danych mogą wydawać się dosyć skomplikowane, ponieważ zapisane są w postaci tak zwanych krotek, które posiadają swoje atrybuty. Dodatkowo każda krotka zapisana jest w pewnej relacji. Dostęp do tych danych możliwy jest dzięki użyciu SQL, czyli języka charakterystycznego dla baz danych.
Język SQL obsługuje pewien standard, jednak pomiędzy różnymi programami można dostrzec pewne różnice w języku SQL.
Kto nie był dobry w matematyce może mieć problem ze zrozumieniem na czym polega relacyjna baza danych, ponieważ opiera się ona m.in na algebrze relacji. Jest to matematyczny opis operacji wykonywanych na danych zachowanych w bazie, który wykorzystuje liczne sumy zbiorów czy iloczyny kartezjańskie. Zatem jest tutaj zastosowana wyższa szkoła z matematyki.
Do czego właściwie służy taki sposób przechowywania danych?
Relacyjne bazy danych są bardzo popularne i praktyczne. Ten sposób przechowywania informacji pozwala uniknąć powtarzania się tych samych danych oraz umożliwia przeprowadzanie analiz na podstawie wielu tabel. Dodatkowo korzystanie z tego typu baz danych niesie ze sobą takie korzyści jak: dobry i szybki dostęp do określonych informacji, szczególnie w wypadku rozbudowanych baz danych. Wystarczy, że sprecyzujemy odpowiednio informację, którą szukamy i program znajdzie ją szybko dla nas. Drugą zaletą jest niezależność tabel, dzięki czemu można je w wieloraki sposób modernizować. Zatem raz zapisane dane nie uniemożliwiają wprowadzenia zmian, które wynikają z postępu pracy. Jest to bardzo ważna korzyść, ponieważ zmiany są normalnym procesem w czasie przechowywania dokumentów czy innych danych. Kolejną zaletą jest standard języka SQL, który stanowi podstawę w różnych odłamach programu, dzięki czemu użytkownicy programu nie muszą uczyć się języka od nowa. Wystarczy, że douczą się pewnego dialektu opartego właśnie na języku SQL. Zatem poznanie się z językiem SQL daje już podstawy do korzystania z innych podobnych programów.
Relacyjne bazy przechowywania danych są podstawą w gromadzeniu danych, zatem każdy profesjonalny informatyk powinien znać ten sposób gromadzenia danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here