Kto z nas nie zastanawiał się nigdy jak tworzone są najlepsze aplikacje mobilne na nasze smartphony. Jak to się dzieje, że kilka z nich to tak zwana „topowa dycha”, a całe tysiące aplikacji są na sklepie i niewiele osób je pobiera. Co sprawia, że jedne aplikacje chcemy używać, a inne podobne tematyką odrzucamy? Odpowiedź jest prosta – to jakość kodu i jakość pracy sprawia, że użytkownicy chętniej sięgają po niektóre typy aplikacje, a inne wciąż są na sklepie z niewielką ilością pobrań na telefony.
Dodatkowo, liczy się użytkownik końcowy i telefon z jakiego korzysta. Użytkownik z systemem iOS będzie chętniej sięgał po aplikacje „ekskluzywne”, za które zazwyczaj trzeba dopłacić. Jego doświadczenie użytkownika jest o wiele istotniejsze niż to, które stosuje się w aplikacji Android – otwartym systemie dla siedemdziesięciu pięciu procent użytkowników na świecie. Iphone i Android to również różnica w cenie – osoby korzystające z „jabłkowego systemu”, chętniej zapłacą za jakość i efektywność usługi niż użytkownicy Androida – jak dowodzą badania naukowe.
Liczy się również dobór odpowiednich programistów. Inaczej napiszemy aplikację na oba systemy. Programowanie android to w tym momencie postrzegane jako programowanie w języku Kotlin. Odchodzi się już od języka Java wykorzystywanego w aplikacjach mobilnych. Podobnie w systemie iOS – odchodzimy od utartego Objective C, na rzecz języka Swift, który jest lepszy, wygodniejszy i o wiele bardziej użyteczny w aplikacjach.
Jaka cena takiej usługi? Aplikacje to nie są tanie rzeczy – dlatego wiele klientów spoza granic decyduje się na stworzenie takowej, ze względu na przelicznik walut. Zapłacenie pięćdziesięciu dolarów za roboczogodzinę pracy programistów to nie jest wielki wydatek jak na Amerykański przemysł, natomiast porównując to w stosunku jeden do jednego dla polskiej rzeczywistości to już byłoby dość sporo. Dlatego w Polsce programiści i osoby związane z branżą IT tak często szukają firm z potencjałem zagranicznym – wtedy możliwość zarobków na ponad podstawowym poziomie jest dużo większa i bardziej realna.
Programowanie to jedno, a pomysł biznesowy i „ugryzienie tematu” aby klient miał również przychód z aplikacji to druga sprawa. Istotną sprawą, dla której działanie aplikacji jest ważne to zarobek w postaci reklamodawców, którzy chętnie zapłacą za pokazanie jej przez kilka sekund na aplikacji. Tysiące firm w ten sposób zarabia – i albo aplikacja jest użyteczna i klient chce za to zapłacić, albo nie będzie się to opłacało i użytkownik nie będzie chciał korzystać.
Ostatnim elementem jaki rozważamy to przejście na aplikacje progresywne – to tak zwane aplikacje przeznaczone na trzy platformy: web, ios i android, które sprawiają, że wydajność aplikacji jest mniejsza, ale koszt wytworzenia dużo mniejszy niż przy zatrudnianiu trzech niezależnych programistów. Kluczowym elementem będzie zdiagnozowanie w tym przypadku do czego potrzebujemy danej aplikacji – w przypadku niewielkich aplikacji to będzie świetny wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here