Ratownictwo medyczne oraz praca w karetce są bardzo ciężkimi i zarazem odpowiedzialnymi zajęciami. Nie jak są zaskakujące dla nikogo. Od osoby wykonującej taki zawód oczekuje się profesjonalizmu, odporności psychicznej, ponieważ to właśnie od nie będzie zależało życie i zdrowie człowieka. Pomimo trudu który włożony jest pracę na ścieżce zawodowej ratownika medycznego pojawiają się również zagrożenia wynikające z jego pracy. Jak dokładnie wyglądają zagrożenia zawodowe osób wykonujących właśnie taką pracę? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ratownik-medyczny-zagrozenia-i-profilaktyka-zawodowa/

Praca ratownika – zagrożenia fizyczne

Do zagrożeń fizycznych na pewno należy dodać urazy akustyczne, które nie mają pozytywnego wpływu na kondycję psychiczna. Codzienna praca ratownika odbywa się w bardzo niebezpiecznych miejscach, a sam pracownik fizyczny nie jest odporny na różne czynniki takie jak na przykład porażenie prądem. Jego praca może powodować nadwyrężenie kręgosłupa oraz układu ruchu.

Praca ratownika – zagrożenia chemiczne i biologiczne

Lateksowe rękawiczki, podrażniają skórę kropka Wszystkie chemikalia oraz substancje medyczne wpływają niekorzystnie na układ oddechowy oraz skóry. Mogą wywoływać między innymi alergię, ale także poważniejsze czynniki takie jak poparzenie czy zatrucie. Ratownik posiada bardzo bliski kontakt z pacjentem. Tak bliska odległość może zagrażać zarażeniem się chorobami zakaźnymi, wirusami, grzybami a także bakteriami i przekazywanymi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt przez dotyk.

Ratownik medyczny – Czego powinien przestrzegać?

• w karetce powinien być zachowany ład oraz porządek. Wszystkie znajdujące się tam przedmioty muszą być ergonomiczne oraz bezpiecznie umieszczone

• użycie środków chemicznych powinno być przemyślane oraz przeprowadzone zgodnie z procedurami oraz dołączoną instrukcją

• ratownik medyczny musi mieć czas na odpoczynek – przemęczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia

• ratownik medyczny musi mieć odpowiednią odzież ochronną, oraz stale dezynfekować sprzęt

• ratownik medyczny musi posiadać obuwie antypoślizgowe, a podłoga w karetce nie powinna być mokra lub zamoczona. 

Zobacz też: http://www.biblioteka.edu.pl/ratownictwo-medyczne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here